МІЖНАРОДНИЙ РИНОК ЛІЗИНГУ В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОСТІ РОЗВИТКУ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

Досліджено особливості ринку лізингових послуг в умовах нестабільності розвитку світової економіки. Зокрема, внаслідок впливу світової фінансово-економічної кризи 2007 2009 рр. виявлено загальне скорочення міжнародного лізингового ринку, при цьому обсяг нового бізнесу скоротився більше, ніж величина і якість лізингового портфеля.
Виокремлено особливості розвитку лізингу в країнах з різним рівнем економічного розвитку (США, Японія, європейські країни, Росія, Білорусь та Україна). Так, у розвинених країнах (США, Японія, європейські країни) спад відбувався значно повільніше, ніж у країнах з ринками, що формуються. Особливостями лізингового ринку у країнах з ринками, що формуються (Росія, Білорусь та Україна), було багаторазове скорочення чисельності лізингодавців, погіршення платіжної дисципліни клієнтів, застосування реструктуризаційних схем до ризикових лізингових угод, загострення конкуренції, зміна структури лізингового портфеля тощо.

Исследована особенности рынка лизинговых услуг в условиях нестабильности развития мировой экономики. В частности, в результате влияния мирового финансово-экономического кризиса 2007 2009 гг. выявлено общее сокращение международного лизингового рынка. При этом объем нового бизнеса сократился больше, чем величина и качество лизингового портфеля.
Выделены особенности развития лизинга в странах с разным уровнем экономического развития (США, Япония, европейские страны, Россия, Беларусь и Украина). Так, в развитых странах (США, Япония, европейские страны) падение происходило значительно медленнее, чем в странах с рынками, которые формируются. Особенностями лизингового рынка в странах с рынками, которые формируются (Россия, Беларусь и Украина), было многоразовое сокращение численности лизингодателей, ухудшение платежной дисциплины клиентов, применение реструктуризационных схем к рискованным лизинговым соглашениям, обострение конкуренции, изменение структуры лизингового портфелю и т.п.

INTERNATIONAL MARKET OF LEASING IS IN THE CONDITIONS OF INSTABILITY OF DEVELOPMENT OF WORLD ECONOMY

The features of the leasing services market in terms of instability of the world economy. In particular, the consequences of the global financial crisis 2007-2009, revealed a general reduction of international leasing market at the same volume of new business declined more than the quantity and quality the portfolio of leased assets (outstandings).
Pointed out in particular the development of leasing in countries with different levels of economic development (U.S., Japan, European countries, Russia, Belarus and Ukraine) as well as in developed countries (USA, Japan, European countries) the fall took place much slower than in countries with markets, formed. The features of the leasing market in countries with emerging markets (Russia, Belarus and Ukraine) was the reduction of multiple lessors, customers of payment discipline, the use of restructuring plans to the risk of leasing agreements, increased competition, changes in the structure the portfolio of leased assets (outstandings) and more.

1. "Світові інвестиції 2009": доповідь Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), [Електорнний ресурс]. Режим доступу: www.unctad.org
2. Герчикова И.Н. Международное коммерческое дело: учебник для вузов. 2-е изд.перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – С. 513.
3. Новицький В.Є. Міжнародна економічна діяльність України: підручник. – К.: КНЕУ, 2003. – 948 с.
4. http://www.elfaonline.org/pub/about/
5. Європейська асоціація лізингу (Leaseurope) [Електорнний ресурс]. Режим доступу: www.leaseurope.org
6. Американський інститут підприємництва суспільно-політичних досліджень (The American Enterprise Institute for Public Policy). Режим доступу: http://www.aei.org/outlook/100006
7. Японська лізингова асоціація. Режим доступу: www.leasing.or.jp/english/index.html